خانه / نت های کمانچه / نت آهنگ قدم خیر برای کمانچه

نت آهنگ قدم خیر برای کمانچه

نت آهنگ قدم خیر برای کمانچه ” نت لری قدم خیر برای ساز کمانچه
ghadam khir

قدم خير نام شيرزني از طايفه قلاوند يكي از شاخه هاي مهم ايل دريكوند در منطقه بالاگريوه استان لرستان است. (در بخش الوار گرمسيري ساكن در جنوب و جنوب غربي لرستان) يكي از مردان اين ايل به نام « بزرگ » كه در حدود 120 سال پيش زندگي مي كرد. از ميان فرزندان بزرگ، « قني » (قندي) قلاوند پس از بلوغ فردي لايق و شجاع و به دليل كرم و بخشش و مهمان نوازي مشهور شد. قني فرزندان زيادي داشت و از ميان پسران وي باباخان و عباس خان و از بين دختران قدم خير و گوطلا به دليل دلاوري، شجاعت و شركت در جنگ ها از بقيه مشهورتر بودند. قدم خير دختري دلاور، زيبا و رشيد بود كه در جنگ هاي قبيله اي پشتيبان مردان قبيله خويش بود و گهگاه كه ايشان به محاصره در مي آمدند، اين قدم خير بود كه بدون ترس از آتش تفنگ و گلوله دشمن به سنگرنشينان قبيله خود، خوراك و مهمات مي رساند و گاه رفتار شجاعانه او موجب مي شد كه ويژگي هاي خاص زن بودن را فراموش كند.

در آغاز دوره پهلوي زماني كه تازه نيروهاي نظامي و لشكر غرب ارتش وارد لرستان شده بودند، ميان آن ها و برادران قدم خير مبارزات و جنگ هاي خونين درگرفت و لرها مانع ورود قواي نظامي به قلمرو خود شدند و با وجود رشادت هاي قدم خير و افراد ايلش، سرانجام با كشته شدن عباس خان، ايشان تسليم نيروهاي دولتي شدند. (اين وقايع در حدود سال هاي 1307 تا 1310 شمسي اتفاق افتاد) قدم خير يكبار با پسرعموي پدرش ازدواج كرد كه حاصل آن پسري بود به نام محمدخان كه تا چندي پيش در قيد حيات بود. قدم خير در اثر اندوه ناشي از درگذشت برادرانش (عباس خان و باباخان) چندي بعد در اواخر دوران حكومت رضاخان درگذشت; مقبره وي در نزديكي شهر دزفول قرار دارد. در رساي رشادت هاي وي ترانه هاي حماسي زيادي در لرستان گفته شده كه هنوز بر لب مردم اين ديار جاري است بي آنكه بيش تر آن ها بدانند بر قدم خير و تبارش چه ها گذشته است.

معمرين لرستاني سازنده آهنگ معروف قدم خير را فردي به نام « مراوك » (مرادبك) مي دانند كه در حقيقت وي خالق اساطيري قدم خير است. جان سيسيل ادموندز كه در سال هاي 1915 تا 1917 ميلادي مطابق با 1294 تا 1296 شمسي مامور سياسي انگلستان در ايران بوده، در سفرنامه خود به هنگام عبور از لرستان اشاره اي دارد به داستان قدم خير و ترانه و اشعار ساخته شده در رساي او; اين كتاب به وسيله دكتر سكندر امان الهي بهاروند و خانم ليلي بختيار به فارسي نيز ترجمه شده است. در مسافرت سال 1917 ميلادي آقاي اي بي سان به ميان طوايف دريكوند نيز بيت هايي از اشعار قدم خير آمده است و قدم خير در كنار علي ميردريكوند (گونگادين) از مفاخر و نام آوران اساطيري اين ايل و استان لرستان است كه نسل امروز لرستان با ايشان تا حدودي بيگانه اند.

نت آهنگ قدم خیر برای کمانچه
نت پیانو نت ویولن نت سنتور نت گیتار

یک دیدگاه

  1. زنده باد کمانچه ی لرستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *